Na ten tydzień propozycja sa ćwiczenia logopedyczne o tematyce rodzinnej.

Maj i czerwiec obfitują w rodzinne święta. 15 maja – Dzień Rodziny, potem Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Ojca. Zapraszamy do ćwiczeń, które nie tylko uświadomią, jak ważna jest rodzina i relacje wewnątrz niej, ale także przypomną o ważnych świętach i dadzą dodatkowo możliwość poćwiczenia różnych umiejętności.


1. Bajka z cyklu “Podróż palcem po mapie”

“Indianie”

Indianie wyruszają ze swojej wioski na polowanie. Żegnają się ze swoimi dziećmi (naśladujemy cmokanie palców prawej ręki) i żonami (naśladujemy cmokanie palców lewej ręki). Wsiadają na swoje konie i jadą (naśladujemy językiem tętent koński, zmieniając brzmienie przez inny układ warg) przez most (usta jak do ,,u” i kląskanie), a potem przez prerię (usta jak do ,,i” i kląskanie). Konie zmęczyły się (parskanie) i dają znak, że chcą pić: ihaha, ihaha, ihaha. Indianie zatrzymują swoje konie: prrr… prrr… prrr… Konie piją (ruchy języka z dołu do góry, naśladujące picie zwierzęcia). Indianie rozglądają się wypatrując zwierzyny (język w prawo, w lewo). Patrzą w górę (język w kierunku nosa), patrzą w dół (język na brodę). Udało im się wytropić zwierzynę. Zbliżała się noc, więc Indianie musieli rozpalić ognisko. Nie mieli zapałek. Zaczęli od małej iskierki i musieli mocno dmuchać, żeby ognisko się rozpaliło (dmuchanie w złączone ręce). Upiekli na ogniu zwierzynę i zrobili sobie ucztę (mlaskanie i oblizywanie szeroko otwartych ust). Po pewnym czasie zachciało im się spać (ziewanie) i zasnęli (chrapanie). Rano Indianie zwołali rozbiegane konie: a-e-o, y-u-i (przeciągamy samogłoski). Wsiedli na nie i pojechali przez prerię (usta jak do ,,i” , kląskanie ), a potem przez most (usta jak do ,,u” i kląskanie ). Wrócili do wioski i witają się ze swoimi dziećmi (naśladujemy cmokanie palców prawej ręki) i żonami (naśladujemy cmokanie palców lewej ręki).


2. Historyjka obrazkowa – Rodzina

– przeznaczona jest dla młodszych dzieci

– pokazuje właściwą kolejność zdarzeń

– zadaniem dziecka jest opowiedzieć, co się wydarzyło i (z pomocą dorosłego) wymyślić  tytuł historyjki. Może również użyć swojej wyobraźni, by wymyślić to, czego historyjka nie pokazuje: co mogło się dziać wcześniej i co stało się potem.

– dodatkowo, możemy pociąć historyjkę na poszczególne części i wymieszać je, a następnie poprosić dziecko, by ułożyło obrazki według właściwej kolejności zdarzeń.

Wersja dla starszych przedszkolaków

– zadaniem dziecka jest przyjrzeć się obrazkom i ustalić właściwą kolejność zdarzeń, oznaczając ją cyferkami od 1 do 4 w rogach obrazków. Następnie może opowiedzieć całą historyjkę i wymyślić dla niej tytuł. Może również użyć swojej wyobraźni, by wymyślić to, czego historyjka nie pokazuje: co mogło się dziać wcześniej i co stało się potem.

Można wybrać wersję odpowiednią dla wieku dziecka lub stosować wersje naprzemiennie, w celu urozmaicenia zadań. Obie wersje są tak przygotowane, by dziecko mogło pokolorować obrazki – przed wykonaniem ćwiczenia lub po jego zakończeniu.


3. Dzień mamy – laurka – sekwencje


4. W KUCHNI – ćwiczenia słuchowe POJEMNIKI PO ZABAWKACH Z JAJEK NIESPODZIANEK
   – „Memo słuchowe” – Wkładamy do jajek np. ryż, makaron, śrubki,itp. zawsze po 2 takie same. Dzielimy jajeczka na dwa zestawy- jeden dla dorosłego, drugi dla dziecka. Wybieramy jajko i prezentujemy dziecku dźwięk. Zadaniem dziecka jest odnaleźć taki sam dźwięk wśród swoich jajeczek.  Aby sprawdzić czy dziecko odnalazło pasującą parę trzeba otworzyć jajeczka. Nie odkładamy wykorzystanych jajek z zestawu dziecka.


– „Grzechotka” – sypiemy do jajka np. ryż, kaszę, itp. Zabawkę możemy wykorzystać jako akompaniament do śpiewanych piosenek lub do naśladowania rytmów.


– „Skąd ten dźwięk” – dziecko siada na środku pokoju z zamkniętymi oczami. Rodzice potrząsają „grzechotką” z jajka niespodzianki. Dziecko bez otwierania oczu ręką wskazuje skąd dochodzi dźwięk.


5. Na zakończenie zapraszam do puzzli literowych – rodzina

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy! – Jamróz Małgorzata

Categories: Bez kategorii

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skip to content