Ogólnopolski Program Edukacyjny „Mamo, tato wolę wodę”. Jego celem było podkreślenie roli wody w codziennej diecie, zwrócenie uwagi na zagadnienie ochrony środowiska oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych i postawy proekologicznej u dzieci. Bohaterem i przewodnikiem był Zdrojek, czyli kropelka wody i jego przyjaciele. Przez kilka miesięcy podczas różnorodnych zajęć przedszkolaki zgłębiały tajniki związane z wodą. W ramach programu realizowane były 3 bloki tematyczne: 1.Przygody blisko natury 2.Przygody na zdrowie 3. Eko przygody

Dzieci podczas realizacji w/w tematów dowiedziały się min. jakie są źródła wody, jaką wodę należy pić, a jakiej unikać, po co jest potrzebna woda i komu. Rozmawiały o zanieczyszczeniach wody i dlaczego należy ją oszczędzać. W trakcie wielu zajęć przedszkolaki wykonywały dużo doświadczeń i zabaw badawczych z wodą, w trakcie których określały właściwości, kolor i smak. Poznały także możliwości wody jako rozpuszczalnika takich substancji jak cukier i sól. związanych z wodą. Stworzyły też piramidę zdrowego żywienia, plakaty dotyczące ekologii i recyklingu. Wspólnie ułożyły kodeks młodego ekologa „Przyjaciel przyrody”.Przybliżony został także dzieciom temat związany z krążeniem wody w przyrodzie. Przedszkolaki oglądały wodę, wąchały ją, smakowały określały czy jaki ma kolor, obejrzały także filmik „Zdrojek i pory roku” ukazujący znaczenie i rolę wody dla ludzi i środowiska w różnych porach roku. W czasie trwania programu udało nam się zrealizować wszystkie zadania zawarte w wyżej wymienionych blokach tematycznych.

Za udokumentowaną realizację każdego ze scenariuszy zajęć zdobywaliśmy punkty, które można było wymieniać na gwarantowane nagrody. Braliśmy także udział w konkursie plastycznym „Dlaczego warto pić wodę?”


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skip to content